Samstag, April 04, 2009

Otizim nedir?


OTIZM NEDIR
Günümüzde her 150 çocuktan birini etkileyerek, çocuklar arasında en hızlı yaygınlaşan nörolojik bozukluk olması ile dünya genelinde hızla yayılan bir hastalık olarak görülüyor…Dünyada bu yıl şeker, kanser ve AIDS dahil olmak üzere bir çok hastalıktan daha fazla sayıda otizm teşhisi alınması öngörülüyor...İstatistikler genetik temelli olduğunu gösteriyor. Çevresel faktörler de dahil olmak üzere, nedenlerinin bulunması için yoğun araştırmalar devam ediyor...Kesinlikle ülke, ırk, kültür ya da sosyo-ekonomik farklılık gözetmiyor…Bugün için bilinen en etkili tedavisi yoğun bireysel eğitim...Dünya Otizm Farkındalık Ayı2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” (2nd April World Autism Awareness Day) olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.
otizmli bir çocuk yada birey gördüğünüzde onu hareketlerinden ve eksik konuşmasından dolayı küçümsemeyin ve dışlamayın.
onu aranıza alın ve yardımcı olmaya çalışın.
otizm bir zeka yada psikoloji hastalığı değildir.bu konuda çocuklarınızı gelecek nesiller adına bilgilendirin.


OTİZM TANISI ALMIŞ ÜNLÜLER


Albert Einstein, 1879-1955, Alman/Amerikalı fizikçiIsaac Newton, 1642-1727, İngiliz matematikçi ve fizikçiFriedrich Nietzsche, 1844-1900, Alman filozof Thomas Edison, 1847-1931, Amerikan mucitHenry Ford, 1863-1947, Amerikalı sanayiciHikari Oe, Japon besteciBhumi Jensen, Taylan prensi,Stephen Wiltshire, İngiliz mimarCaiseal Mor A Blessing and a Curse: Autism and Me’in yazarı, fantastik hikayeler en iyi satanlar arasında girmiştir, müzisyen ve sanatçıJane Austen, 1775-1817, İngiliz romancı, Pride&Prejudice’ın yazarıBéla Bartók, 1881-1945, Macar BesteciLudwig van Beethoven, 1770-1827, Alman/Viyanalı müzisyenAnton Bruckner, 1824-1896, Avusturyalı BesteciEmily Dickinson, 1830-1886, Amerikan şairOliver Heaviside, 1850-1925, İngiliz fizikçiThomas Jefferson, 1743-1826, Amerikan politikacıCarl Jung, 1875-1961, İsviçreli psikoanalistFranz Kafka, 1883-1924, Çek yazarWasily Kandinsky, 1866-1944, Rus/Fransız ressamCharles Rennie Mackintosh, 1868-1928, İskoç mimar ve tasarımcıGustav Mahler, 1860-1911, Çek/AvusturyalıWolfgang Amadeus Mozart, 1756-1791, Avusturyalı besteciGeorge Bernard Shaw, 1856-1950, İrlandalı oyun yazarı,Richard Strauss, 1864-1949, Alman besteciNikola Tesla, 1856-1943, Sırp/Amerikalı bilimadamı, elektrikli motorların mucitiVincent Van Gogh, 1853-1890, Hollandalı ressamTaylor Crowe, sanatçı ve avukatChristopher Knowles, Amerikan şairJasmine O'Neill, Through the Eyes of Aliens yazarıBirger Sellin, Alman yazarasla unutmayın her sağlıklı insan her an özürlü olmaya adaydır!!yayınlayın..link verin..tanıtın..paylaşın..toplumu bilinçlendirmek adına ne olur Destek verin...
Sevgili arkadasim Sevil bu önemli konuya sayfasinda yer vermis, bende kendi okurlarimla paylasmak istedim isteyen elbette Sevil arkadasimiza destek verebilir.Sevgiler.

Kommentare:

serpilobakizi hat gesagt…

canım bidenem iyi geceler keyifli pazarlar her günün güzel geçsin
sevgiler öptüm

serpilobakizi hat gesagt…

canımın içi türkçe yap şurayı bee
benzetemedim bu sefer gülüm:)

serpilobakizi hat gesagt…

canım bidenem iyi geceler keyifli pazarlar her günün güzel geçsin
sevgiler öptüm

Anonym hat gesagt…

Yarencim gönülden destekliyorum,bu konuda bilginemek güzel.Paylasimarlin icin cok tesekür ederim.Ben Dursune

Bir Anne hat gesagt…

Allah Allah ne kadar cok unlu varmis bu hastalikdan muzdarip. Her sey bizim icin tabi, ama yine de Rabbim imtihan etmesin. Bu rahatsizligi yasayanlara da kolayliklar versin, bize de anlama yetisi insallah.
Bilgiler icin tesekkurler,

feray hat gesagt…

Yaren im hakikaten çok güzel bir konuya değinmişsin. Evet onlar ünlü ve bukadar çok birde ünlü olmayanlar yada tedaviye gidemeyip teşhis konulmayanlarıda sayarsak herhalde rakam daha da çok artar.
Paylaştığın için teşekkürler canım.

Kevser hat gesagt…

Yaren'cim,
bu bilgilendirme mesajiyla bende cok karsilastim son zamanlarda, senden de bu türlü bir duyarlilik gösterdigin icin tesekkür ederim canimcim.

Yüce Allahim evlatlarimizi hastaliklardan ve belalardan korusun, hastalarada sifa versin diyebiliyorum. Bunlari okuyunca insan sagligin degerini bir kez daha iyi anliyor.

Selamlar ve kocaman öptüm canim..

Sevil Altunel hat gesagt…

canım arkadaşım geçen senelerde on binde bir kişide görülen otizmi bu yılda 150 kişide görülür olmuş.yarın ne olacak mutlaka bilinçlenmeliyiz artık diye düşündüm.paylaşım desteğine sonsuz teşekkür ederim.sevgilerimle..

ozguluntarifleri hat gesagt…

Yarenim cok guzel bir konuyu ele almissin.
Gun gectikce otizimli hastalar diger yillara orantilandiginda cok buyuk artis belirlenmis. halkimizin bu konu hakkinda bilgilendirilmesi gerekir.
seni gonulden destekliyorum canim.
iyibir hafta gecirmen dileklerimle
Kucak dolusu sevgiler.

serpilobakizi hat gesagt…

canımm seni mimledim bloğuma gelirmisin balım öptüümm:)

feray hat gesagt…

Yarenim bloğumda ödülün var alırmısın canım..

disal hat gesagt…

hastalıklar o kadar arttı ki...yediğimiz içtiğimiz şeylerden mi?
yoksa hareketsiz kaldığımız içinmi..

eskiden bizler sokaktan içeri girmezdik...hareketliydik..

şimdi çocuklar evde ..tv başında veya pc.....hareket yok....okulda ancak ne oynarlarsa..ee yedikleride sağlıklı değil...

bilemiyorum Allah sonumuzu hayretsin....sağlık sıhhat versin...